sobota, 4 grudnia 2010

Warsztat Świętego Mikołaja - Kupuj odpowiedzialnie zabawki przed świętami!Bezpłatny pokaz filmu „Warsztat Świętego Mikołaja” + dyskusja
kiedy: 10 grudnia 2010, godz. 18.00
gdzie: kino Cytryna (Łódź, ul. Pomorska 39/41)Czy pamiętacie swoje zabawki? Jak wyglądał wasz pokój? Jak obecnie wygląda pokój dziecięcy? Czy dzisiejsze produkowane masowo zabawki sprzyjają rozwojowi fizycznemu i psychologicznemu oraz kształtują umiejętności emocjonalne i społeczne naszych dzieci?

Czy może wszystkie te zabawki zajmują tylko miejsce w szafie czy na półkach? Czy wzrost liczby zabawek jest proporcjonalny do zmniejszania się terenów zielonych, gdzie dzieci mogą się swobodnie bawić? Czy zabawki kupowane są obecnie z poczucia winy, że spędzamy z dziećmi za mało czasu? Czy dzieci, które tworzą własne zabawki są szczęśliwsze? Albo bardziej twórcze? A może jedynie bardziej proekologiczne, ponieważ przetwarzają „odpady” budując samochody z puszek po groszku konserwowym?

A wiesz że ponad 75% światowego rynku zabawek wytwarzanych jest w Chinach. Niskie koszty produkcji zachęcają kolejne firmy do przenoszenia swoich fabryk do krajów Dalekiego Wschodu. Jak taki stan rzeczy wpływa na sytuację robotników?
„Warsztat Świętego Mikołaja” to film o tym, co kryje się pod metką z napisem „made in china”. Chińscy robotnicy opowiadają o długim i ciężkim dniu pracy, niskich zarobkach i niebezpiecznych warunkach pracy. Ci którzy protestują lub próbują organizować związki zawodowe są szykanowani i zastraszani wyrzuceniem z pracy.

Ośrodek Działań Ekologicznych ŹRÓDŁA, Przedszkole Ekologiczne EKOLUDEK, Polska Zielona Sieć i Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom zapraszają wszystkich, którzy chcą odpowiedzialnie i etycznie kupować zabawki oraz wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć jak wygląda zaplecze rynku zabawkarskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz