czwartek, 27 października 2011

Zabawy podwórkowe

W tak zwanym międzyczasie rozpoczęliśmy zabawę w dosłownym tego słowa znaczeniu z nowym projektem.
Ola Bogusiak przez dłuższy czas robiła podejścia do tematu zabaw podwórkowych, na świetnym pomyśle nie poznali się eksperci z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i dwukrotnie odrzucili projekt, którego pierwotna nazwa brzmiała "Klipa, klasy, chłopek sznurek, wzbudzamy magię dawnych podwórek". Ale jak to mówią, do trzech razy sztuka i pomysł na reaktywację zabaw spodobał się w Urzędzie Wojewódzkim. I tak właśnie rozpoczęliśmy realizacje projektu "Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia".
Z perspektywy czasu - bo projekt właśnie się kończy - możemy przede wszystkim podziękować za świetny pomysł Oli, która projekt wymyśliła oraz Marlenie Nowaczyk, która go dzielnie koordynowała. Dziewczyny, naprawdę projekt jest hitem, trzeba myśleć jak wykorzystać ten potencjał i dalej nakręcać do zabawy łodzian i nie tylko.


Będziemy na pewno w blogu do tematyki zabaw wracać i przypominać jak się kiedyś bawiliśmy i jak znów się bawimy, a na razie krótki opis projektu i przegląd wydarzeń.Projekt „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia” jest przedsięwzięciem, którego głównym celem jest "odświeżenie" i upowszechnianie dawnych zabaw, gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią i okolicami, stanowiących nieformalną, a przez to bliską i autentyczną dla mieszkańców część dziedzictwa regionu łódzkiego. Przywołując zapomniane gry, zabawy i tradycję wspólnego spędzania czasu, chcemy zachęcić łodzian do zainteresowania się obyczajami naszego regionu, wspomnień z dzieciństwa, które mogą stanowić pierwszy krok na drodze zwiększenia integracji społecznej i rozjaśnienia wizerunku Łodzi.
Robimy ro również z myślą o dzieciach i młodzieży, którym pragniemy stworzyć ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu - okazuje się bowiem, że nie potrzeba stosu elektronicznych gadżetów, wystarczy patyk czy kamyki, towarzysz gry oraz kawałek przestrzeni a dobra, pełna pozytywnych emocji zabawa gwarantowana.

Projekt rozpoczęliśmy zaproszeniem do udziału w nim seniorów z dwóch łódzkich Domów Dziennego Pobytu. Z nimi, jako ekspertami, wspólnie stworzyliśmy wstępne opisy i reguły gier i zabaw zapamiętanych z dzieciństwa.
Dawne gry i zabawy testowaliśmy w praktyce z dziećmi i młodzieżą przebywającymi na półkoloniach. Na podstawie obserwacji przebiegu zabaw stworzyliśmy dokładne opisy gier, dostępne tutaj zabawy.zrodla.org/.W międzyczasie odbył się konkurs literacki „Wspomnienie z podwórka” dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego. Zwycięskie prace konkursowe można przeczytać tu: zabawy.zrodla.org/konkurs/

W sierpniu zorganizowaliśmy Piknik Dawnych Gier i Zabaw, promujący ideę zabaw na świeżym powietrzu.
Podczas Pikniku rozdawaliśmy broszurki z opisanymi regułami gier, Odbywały się rzogrywki i turnieje rodzinne (graliśmy m.in. w klipę, serso, klasy, kapsle, cymbergaja, wersję podwórkową państw i miast czy halmy, toczyliśmy fajerki, puszczaliśmy wielkie bańki) oraz warsztaty rękodzielnicze (tworzenie naturalnej biżuterii z filcu, koralików, sznurka, pinów itp.).
We wrześniu ukazała się książeczka z składająca się z wyróżnionych prac konkursowych, opisów gier, wyliczanek, którą dystrybuujemy do łódzkich szkół, bibliotek, świetlic środowiskowych i organizacji pozarządowych.

A na zakończenie projektu odbyły się w Łodzi, Piotrkowie Tryb i Sieradzu seminario-warsztaty skierowane do osób zajmujących się aranżowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży: nauczycieli, wychowawców, ale także animatorów i wolontariuszy. Oni to - mamy nadzieję - pracując na co dzień z dziećmi i młodzieżą, będą szerzyć dalej ideę tradycyjnych gier i zabaw podwórkowych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz