wtorek, 8 listopada 2011

Globalne śniadanie - maraton filmów dokumentalnych

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej zapraszamy na pokaz czterech znakomitych filmów dokumentalnych ukazujących różne aspekty sytuacji żywnościowej w krajach Globalnego Południa. Ich największą zaletą jest to, że oddają głos samym mieszkańcom Globalnego Południa i dają możliwość poznania ich perspektywy. Filmy skłaniają także do zadania pytania o nasz wpływ na sytuację tych ludzi oraz do zastanowienia się, czy robimy wystarczają...co dużo, aby pokonać głód i ubóstwo na świecie.

Kiedy: 19 listopada (sobota), g. 16.00-20.30
Gdzie: Źródła, Łódź, ul. Zielona 27

Partner pokazu: Polska Zielona Sieć - kampania "Wyżywić świat".

GŁÓD (Hunger)
reż. Karin Steinberger i Marcus Vetter, Niemcy 2010, 89 minut
Światowy poziom produkcji żywności nigdy nie był wyższy niż obecnie. Mimo to, blisko miliard ludzi na świecie wciąż cierpi głód. Nakręcony w Mauretanii, Kenii, Indiach, Brazylii i na Haiti dokument ukazuje z bliska zmagania jednostek, społeczności i organizacji z tym jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych naszych czasów. Film, nominowany m.in. do nagrody Adolfa Grimme.


MALI: ROLNICY TRZYMAJĄ STRAŻ (Mali, les paysans veillent au grain)
reż. Jean-Louis Saporito i Agnès Faivre, Francja 2010, 52 minuty
Mali w Afryce Zachodniej. Od kilku lat głos przedstawicieli tutejszego świata wiejskiego, do którego należy 70% populacji, staje się coraz lepiej słyszalny. Prezentowany po raz pierwszy w Polsce film pozwala poznać bliżej malijskich rolników i różnorakie sposoby, jakimi starają się bronić zrównoważonego rolnictwa rodzinnego w swoim kraju. Czy model rolnictwa, który proponują, ma przyszłość?

PIEKIELNE POŁOWY (Une pêche d’enfer)
reż. Vincent Bruno, Belgia 2006, 23 minuty
Jakie skutki pociąga za sobą globalizacja połowów ryb? Dokument ukazuje na przykładzie Senegalu skalę eksploatacji zasobów morskich Afryki przez kraje bogate i konsekwencje tego zjawiska dla lokalnych społeczności. Film, nagrodzony m.in. na festiwalach w Palm Springs i Limoges.

JEM, WIĘC JESTEM (Je mange donc je suis)
reż. Vincent Bruno, Belgia 2009, 26 minut
Prawie miliard osób na świecie cierpi głód. Wśród nich blisko 80% stanowią rolnicy. Paradoksalnie, ludzie, którzy powinni żywić świat, cierpią z powodu katastrofalnej sytuacji – są dotknięci bezrobociem, ubóstwem i niedożywieniem. Film jest próbą ukazania przyczyn i rozwiązań tego jednego z najistotniejszych problemów współczesnego świata.

Filmy zostały udostępnione przez Polską Zieloną Sieć w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT i będącego jej częścią Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz