niedziela, 19 lutego 2012

Po co komu woda?

To tytuł warsztatu o wodzie dla przedszkolaków. Dzieci podczas zajęć zobaczą, jak ciekawa jest woda. Gdzie się woda ukrywa, do czego jest nam potrzebna i jak łatwo ją zanieczyścić. Sprawdzą co pływa, co tonie, a co się rozpuszcza. Sprawdzą czy woda jest w wydychanym powietrzu i w skórze człowieka. A na koniec na błękitnych kropelkach narysują zasady postępowania z wodą.

Na zdjęciach dzieci z Przedszkola Miejskiego nr  w Łodzi.

4 komentarze:

1. continuously i used to read smaller articles or reviews which as well clear their motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading now. google mail sign in

2. This information is priceless. When can I find out more? yahoo email login

OdpowiedzUsuń
  3. Paying extra affords you the pliability to contribute any amount. mortgage payment calculator canada When you purchase a house, you will find a variety of costs you will want to put cash aside for together with your advance payment. mortgage calculator canada

OdpowiedzUsuń
  4. Aw, this was a very nice post. Few minutes and real effort to make a really good article…Turkey visa for Indians. You can check all visa requirements in Turkey via the Turkish e-visa website. Travelers entering Turkey are required to apply for an e-visa. The process is very simple, all you have to do is fill our online application form.