piątek, 28 października 2011

Przyrodnicze obrazy

A oto kolejna propozycja na jesienny spacer (a wiosną i latem można go powtórzyć). Naszykujcie sztywną kartkę formatu pocztówki lub zeszytu (brystol, tektura, może być z recyklingu np. z pudełka), kawałek szerokiej dwustronnej taśmy klejącej (ok. 12-15 cm, w zależności od wielkości kartki). Nalepcie taśmę centralnie na kartkę i zabierzcie na spacer. A tam już wszytsko zależy od Was i waszej pomysłowości. Oto parę prac wykonanych przez dzieci






i nauczycieli





Na wszelki wypadek naszykujcie od razu kilka kartek, jakby inwencja twórcza Was nie opuszczała :-)

Powtórka z ochrony przyrody

Tak piękne prace powstały ostatnio na zajęciach "Dzikie jest piękne", że nie możemy ich Wam nie pokazać. Autorami są dzieci z klasy III ze SP 23 w Łodzi.

Ojcowski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy
 A wiecie co jest najciekawsze. Te dzieci w tych parkach w większości nie były...

Malowaliście owocami ostatnio?

Jest jeszcze szansa nazbierać trochę barwników podczas spaceru póki są. My nasze zbieramy głównie w naszym ogródku: jarzębinę, dereń, owoce dzikiej róży, liście, płatki kwiatów, patyki, korę.





prace uczniów klasy II z SP 190

Chwalimy się warsztatami

Duża część jesieni minęła Karolinie (która prowadzi w Źródłach 90% warsztatów), na spacerach po łódzkich parkach. Mamy kilka tematów zajęć terenowych do wyboru. Szkoła Podstawowa nr 169 z Łodzi zdecydowała się na "Nieskończoną różnorodność przyrody" i "Entowie - pasterze drzew". Zobaczcie ich relacje  www.sp169.pl


czwartek, 27 października 2011

Naturalne pieluszkowanie i zabawki dla starszaków

Mieliśmy też przyjemność wpasować się z naszymi pomysłami w wydarzenie organizowane przez Ekologiczne przedszkole Ekoludek z Natolina. Warsztaty naturalnego pieluszkowania odbyły się w ramach kampanii Zdrowa Pupa. Można było dowiedzieć się czym jest naturalne pieluszkowanie jest proste (m.in. jakie są rodzaje pieluszek, jak ich używać, jaki zestaw dobrać, jak prać i przechowywać), jaki wpływ mają na środowisko pieluszki jednorazowe, co to jest wychowanie bezpieluchowe, jak nosić dzieci w chuście i dlaczego warto.
A my trochę pokazaliśmy zabawki domowej roboty maskotki, gry planszowe, zręcznościowe, papierowe miasto, kalejdoskop, wagę, katapultę.


(zdjęcia: Ekoludek)

Targi Gier i Zabaw

Co tam jeszcze się działo w ostatnim czasie?

Otóż Ola i Marlena odwiedziły na dłuższą  chwilę Targi Gier i Zabaw.
Pomimo, że na prośbę organizatorów targów, to nasze działania raczej stały w opozycji do idei imprezy, bo dziewczyny pokazywały jak bawić się bez zabawek :-)







Odwiedzającymogli więc pograć w klasy, serso, kapsle i klipę. A przy okazji uczestnicy warsztatów towarzyszących targom otrzymali wraz z innymi naszymi materiałami ulotkę "Nie smuć misie" kampanii "Kupuj odpowiedzialnie zabawki". Mamy nadzieję, że dała do myślenia.A przy okazji polecamy klip kampanii: Zmień zasady gry

Zwierzęca sobota w Źródłach


Uwielbiasz: aligatory, bąkojady, bieliki, bobry, chomiki, chrząszcze, delfiny, dzwońce, jaki, jelenie, kangury, konie, koty, kozy, kuny, leniwce, łosie, meduzy, morsy, motyle, mrówkojady, ośmiornice, owce, pancerniki, pandy, pingwiny, płaszczki, psy, rysie, salamandry, sikory, słonie, sowy, strusie, ślimaki, świerszcze, świstaki, tapiry, trzmiele, ważki, zebry, żółwie, żubry, żyrafy... to cię to zainteresuje.
Z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt (początek października) zorganizowaliśmy "Zwierzęcą sobotę w Źródłach". Robiliśmy maski zwierząt, papierowe zabawki i ozdoby z filcu. Był też mały wegetariański poczęstunek, tylko zabawy podwórkowe w ogródku nie wypaliły ze względu na nieciekawą pogodę (ale nasze poduszki wszystko dzieciom rekompensują :-).
Zbieraliśmy też dary dla zwierząt będących pod opieką Fundacji Niechciane i zapomniane (karma dla psów i kotów obroże, smycze). Jak ktoś chce się dorzucić to pudło jeszcze stoi i czeka.

A tak to wyglądało:













Kotki to fantastyczny wzór wymyślony i narysowany przez niezwykłego ojca Joela Henriquesa, z całego serca polecamy jego blog i inne propozycje zabawek i zabaw http://madebyjoel.com/

Wiadomość z ostatniej chwili


Takiego maila dzisiaj dostaliśmy:
Szanowni Państwo, z radością i ogromną satysfakcją informujemy, że zrealizowany przez Państwa i prezentowany na Platformie Kultury projekt "Wychodzą z cienie podwórkowe wspomnienia" znalazł się wśród projektów najwyżej ocenionych przez zespół opiniujący powołany przez Narodowe Centrum Kultury. Wybrane projekty zostaną zaprezentowane w wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury publikacji.
Nam też się ten projekt podoba :-)

Zabawy podwórkowe

W tak zwanym międzyczasie rozpoczęliśmy zabawę w dosłownym tego słowa znaczeniu z nowym projektem.
Ola Bogusiak przez dłuższy czas robiła podejścia do tematu zabaw podwórkowych, na świetnym pomyśle nie poznali się eksperci z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i dwukrotnie odrzucili projekt, którego pierwotna nazwa brzmiała "Klipa, klasy, chłopek sznurek, wzbudzamy magię dawnych podwórek". Ale jak to mówią, do trzech razy sztuka i pomysł na reaktywację zabaw spodobał się w Urzędzie Wojewódzkim. I tak właśnie rozpoczęliśmy realizacje projektu "Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia".
Z perspektywy czasu - bo projekt właśnie się kończy - możemy przede wszystkim podziękować za świetny pomysł Oli, która projekt wymyśliła oraz Marlenie Nowaczyk, która go dzielnie koordynowała. Dziewczyny, naprawdę projekt jest hitem, trzeba myśleć jak wykorzystać ten potencjał i dalej nakręcać do zabawy łodzian i nie tylko.


Będziemy na pewno w blogu do tematyki zabaw wracać i przypominać jak się kiedyś bawiliśmy i jak znów się bawimy, a na razie krótki opis projektu i przegląd wydarzeń.



Projekt „Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia” jest przedsięwzięciem, którego głównym celem jest "odświeżenie" i upowszechnianie dawnych zabaw, gier podwórkowych a także piosenek i obyczajów związanych z Łodzią i okolicami, stanowiących nieformalną, a przez to bliską i autentyczną dla mieszkańców część dziedzictwa regionu łódzkiego. Przywołując zapomniane gry, zabawy i tradycję wspólnego spędzania czasu, chcemy zachęcić łodzian do zainteresowania się obyczajami naszego regionu, wspomnień z dzieciństwa, które mogą stanowić pierwszy krok na drodze zwiększenia integracji społecznej i rozjaśnienia wizerunku Łodzi.
Robimy ro również z myślą o dzieciach i młodzieży, którym pragniemy stworzyć ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu - okazuje się bowiem, że nie potrzeba stosu elektronicznych gadżetów, wystarczy patyk czy kamyki, towarzysz gry oraz kawałek przestrzeni a dobra, pełna pozytywnych emocji zabawa gwarantowana.

Projekt rozpoczęliśmy zaproszeniem do udziału w nim seniorów z dwóch łódzkich Domów Dziennego Pobytu. Z nimi, jako ekspertami, wspólnie stworzyliśmy wstępne opisy i reguły gier i zabaw zapamiętanych z dzieciństwa.




Dawne gry i zabawy testowaliśmy w praktyce z dziećmi i młodzieżą przebywającymi na półkoloniach. Na podstawie obserwacji przebiegu zabaw stworzyliśmy dokładne opisy gier, dostępne tutaj zabawy.zrodla.org/.







W międzyczasie odbył się konkurs literacki „Wspomnienie z podwórka” dla dorosłych mieszkańców woj. łódzkiego. Zwycięskie prace konkursowe można przeczytać tu: zabawy.zrodla.org/konkurs/

W sierpniu zorganizowaliśmy Piknik Dawnych Gier i Zabaw, promujący ideę zabaw na świeżym powietrzu.
Podczas Pikniku rozdawaliśmy broszurki z opisanymi regułami gier, Odbywały się rzogrywki i turnieje rodzinne (graliśmy m.in. w klipę, serso, klasy, kapsle, cymbergaja, wersję podwórkową państw i miast czy halmy, toczyliśmy fajerki, puszczaliśmy wielkie bańki) oraz warsztaty rękodzielnicze (tworzenie naturalnej biżuterii z filcu, koralików, sznurka, pinów itp.).








We wrześniu ukazała się książeczka z składająca się z wyróżnionych prac konkursowych, opisów gier, wyliczanek, którą dystrybuujemy do łódzkich szkół, bibliotek, świetlic środowiskowych i organizacji pozarządowych.

A na zakończenie projektu odbyły się w Łodzi, Piotrkowie Tryb i Sieradzu seminario-warsztaty skierowane do osób zajmujących się aranżowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży: nauczycieli, wychowawców, ale także animatorów i wolontariuszy. Oni to - mamy nadzieję - pracując na co dzień z dziećmi i młodzieżą, będą szerzyć dalej ideę tradycyjnych gier i zabaw podwórkowych.